Zayıflamak için açlık otu tüketenler dikkat!

Diyetisyen Dilek Sivri son zamanlarda insanlarca popüler hale gelen ve vatandaşların zayıflamak için tükettiği açlık otunun sağlığa pek çok faydası olduğunu ancak fazla tüketiminde bazı sorunlara yol açacağı konusunda uyardı.

Zayıflamak için açlık otu tüketenler dikkat!
07 Haziran 2021 - 17:33

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik kısmı Arş. Gör. Dilek Sivri, halk arasında 'deve gözü', 'adam sinameki' yada 'aşrık otu' olarak malum açlık otu ile alakalı mühim bilgiler aktardı. Açlık otunun Osmanlı döneminde kabızlığın giderilmesinde ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanıldığını belirten Sivri, bu otun çağımızda zayıflamak için kullanımının giderek yaygınlaştığını söylemiş oldu.

Hızlı kilo vermek isterken sağlığınızdan olmayın! Müshil etkili açlık otuna dikkat!

Tokluk hissi oluşturarak, yağ yakıyor

Arş. Gör. Dilek Sivri, Pakistan, Hindistan ve Çin’de yetişen açlık otunun tokluk hissi oluşturması, metabolizmayı hızlandırması, vücutta yeni yağ dokusu oluşumunu engellemesi, yağ yakmaya yardım etmesi ve vücutta bulunan ödemi vücuttan uzaklaştırdığı için vücut ağırlığı kaybı üzerinde etken olduğunu belirtirken tüketimiyle alakalı dikkatli davranılması icap ettiğini şu sözlerle anlatım etti: 'Açlık otunun bu etkilerinin gösterebilmesi için ne sıklıkta ne kadar tüketilmesi gerektiği ile alakalı kesin bilgiler bulunmamaktadır. Ayrıca, anında kilogram verdiren tek bir besinin olmadığı, vücut ağırlığı kaybı için işin uzmanları ile görüşmenin lüzumlu bulunduğunu hiç unutmamalıyız.'

Dilek Sivri, açlık otunun insan sağlığına faydalarını ise 8 maddede şu şekilde özetledi:

Tansiyon üstünde müspet etkileri vardır. 

Böbreklerde bulunan taş ve kum atımını kolaylaştırır. 

Gut mikrobiyotası üstünde düzenleyici tesiri vardır. 

Kabızlığın giderilmesinde etkilidir. 

Bazı mide hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. 

Acıkmayı geciktirerek tokluk hissi oluşturur. 

Metabolizmanın hızlanmasında etkilidir. 

Vücutta yeni yağ dokusu oluşumunu engeller.” 

10 günden fazla kullanılmamalı

Her bitkisel üründe olduğu benzer biçimde açlık otunun fazla tüketimi neticesinde birtakım istenmeyen sonuçlar doğacağının önemini vurgulayan Sivri, 'Aşırı kullanması, bağırsak mikrobiyota dengesinin kalıcı olarak zarar görmesine ve bağırsak tembelliğine sebep olabilir. Müshil etkisinden dolayı fazla tüketimi ishale neden olabilir. İçeriğinde bulunan sennosides bileşeni bağırsak lümenine zarar verebilir.' uyarısında bulundu. Açlık otunun kullanım riskine bağlı halde 10 günden fazla kullanılmaması gerektiğine vurgu icra eden Sivri, gebe, emzikli, adet kabul eden bayanlar, herhangi bir hastalığı bulunanlar (kalp, karaciğer, böbrek hastalıkları vb.), tertipli ilaç kullananların açlık otunu tüketmeden ilkin muhakkak doktorlarına danışmaları icap ettiğini önemle hatırlattı.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum