Yunanistan'da panik! Saat hesabı yapıyorlar

Yunanistan 14 Haziran NATO liderleri ile Amerika Başkanı Biden ın görüşme programanına odaklandı. Atina dan ikili görüşmelerin sırası dahi endişe konusu oldu.

Yunanistan'da panik! Saat hesabı yapıyorlar
07 Haziran 2021 - 17:19

Yunanistan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Haziran’da Brüksel’deki NATO Zirvesi sırasında, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile yapacağı görüşmeye, günler önceden odaklandı. Erdoğan’ın, aynı gün Amerika Başkanı Joe Biden ile de görüşmesinin programlanması, Atina’da endişe yarattı.

Yunan Bakan Dendias o kucaklaşmayı anlattı

Yunan başkentinde Erdoğan-Biden görüşmesinin Erdoğan-Miçotakis görüşmesinden ilkin yada sonra yapılmasının bile büyük ehemmiyet taşımış olduğu öne sürüldü. Haftalık Yunan Real News gazetesi, “Erdoğan, şayet Biden’dan ilkin Miçotakis ile görüşürse, kartlarını açmak için Biden ile görüşmeyi bekleyecek. Eğer Miçotakis’ten ilkin Biden ile görüşürse, o zaman da bu görüşmenin sonucu, Miçotakis ile görüşmesini büyük seviyede etkileyecek” diye yazdı.

‘FARKLI OLACAK’

Kathimerini gazetesi ise Brüksel’deki Erdoğan-Miçotakis görüşmesinin, iki liderin önceki görüşmelerinden değişik olacağını belirtti. Gazeteye nazaran hazırlıklar iki liderin yalnızca birer çalışma arkadaşının da hazır bulunacağı bir ortamda baş başa bir araya gelmeleri istikametinde.

NATO ZİRVESİ

Yunan Kathimerini, “Erdoğan ile Miçotakis’in gerek Eylül 2019, gerekse Aralık 2019’daki görüşmelerinde kalabalık heyetler de hazır bulunmuştu. Adeta monolog biçiminde tezlerini söyleyen heyetlere, iki lider yalnızca başkanlık etmekle yetinmişti” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Miçotakis ile 4 Aralık 2019’da Londra’daki NATO Zirvesi sırasında yapmış olduğu son görüşmeye, Türkiye ile Libya içinde 29 Kasım 2019’da imzalanan deniz yetki sınırlarının belirlenmesine ilişik mutabakat muhtırası damgasını vurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile en son 4 Aralık 2019’da Londra’daki NATO Zirvesi sırasında yüz yüze görüşmüştü.

YUNANİSTAN’DA BERLİN’E ‘LİBYA’ ÖFKESİ BÜYÜYOR

Bu arada Almanya’nın 23 Haziran’da Libya konusunda düzenleyeceği İkinci Berlin Konferansı’na da Yunanistan’ı çayır etmemesine tepki büyüyor. Resmen açıklanmamakla birlikte Miçotakis’in geride bıraktığımız günlerde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesinde, bu gelişmeden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirmiş olduğu açıklandı. Daha önce, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, Alman mevkidaşı Heiko Maas’a Yunanistan’ın şikayetlerini iletmişti. Yunan Proto Thema gazetesi, “Libya için Alman kalleşliği” başlıklı haberinde, “Almanya, Berlin Konferansı mevzusunda Türkiye ile hemfikir. Anlaşılan Merkel, Yunanistan’ın kendinden tasdik almadan, Mısır ile deniz yetki sınırlarını belirleyen anlaşma (6 Ağustos 2020) imzalamasını hâlâ hazmedemedi” diye yazdı.

HÜRRİYET


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum