Tunus'ta yeni hükümet görevine başladı

Tunus'ta olağanüstü yetkileri elinde toplayan Cumhurbaşkanı Kays Said'in yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiği Necla Buden Ramazan, teknokrat isimlerden oluşan kabinesini açıkladı.

Tunus'ta yeni hükümet görevine başladı
13 Ekim 2021 - 02:41
Tunus'ta olağanüstü yetkileri elinde toplayan Cumhurbaşkanı Kays Said'in yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiği Necla Buden Ramazan, teknokrat isimlerden oluşan kabinesini açıkladı.

Yeni kabine üyeleri Cumhurbaşkanlığında düzenlenen törenle göreve başladı.

Yemin töreninde konuşan Başbakan Buden, "Devlete güveni her yerde tesis edeceğiz. Vatandaşın hayat koşullarını kolaylaştıracak ve ekonomiyi canlandırmak için çalışacağız." dedi.

Vatandaşların tüm haklarına sahip olduğunu hissetmesiyle bu güveni kazanabileceklerine dikkati çeken Buden, "Tunus ’ta tarafların güvenini her yerde için gayret edeceğiz, özellikle yolsuzluk ile mücadelede kanunların eşdeğer bir şekilde herkese uygulanmasıyla adaletin sağlanmasıyla bunu başarabiliriz." ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETİN ÖNCELİKLİ GÜNDEMİ EKONOMİK VE SİYASİ KRİZ

Tunus'un ve Arap dünyasının birincil bayan başbakanı olan Buden liderliğindeki kabinede 9'u kadın 25 bakan yer alıyor. Kabineyi bekleyen en kayda değer dosyalar, ülkedeki hesaplı ve siyasi kriz.

Eski hükümetten 4 bakanın yerini koruduğu kabinede, ülkede yaşanan idareli krizden nedeniyle öne çıkan Ekonomi ve Planlama Bakanlığı Samir Said ’e itimat edildi. Fransa ’da mühendislik eğitimi bölge Said, takriben 30 yıl farklı alanlara yönlendirilmiş bankalarda üst seviye idare yaptı.

Küresel salgından nedeniyle ön plana meydana çıkan Sağlık Bakanlığına ise Ali Murabit getirildi. Tunus ve Fransa ’da tıp eğitimi alan ve ülkede yeni herif koronavirüse (Kovid-19) karşısında aşı kampanyasının başkanlığını yürüten Murabit, Buden gibi akademisyen kökenli.

Önceki hükümette Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen Osman el-Cerendi, yeni kabinede de koltuğunu koruyan isimler arasında yer aldı. aynı zamanda Cumhurbaşkanı Said ’in danışmanlığını yapan Cerendi, 2011-2012 yıllarında Tunus ’un BM Daimi Temsilciliği görevini yerine getirdi.

BAŞBAKAN NECLA BUDEN RAMAZAN

Zeynel Abidin Bin Ali ’nin 2011'deki “Arap Baharı” sürecinde devrilmesinin peşinde ülkenin 10. başbakanı olan Buden, 1958'de Tunus'un orta kesiminde yer alan Kayrevan vilayetinde doğdu.

Başkentteki Tunus Mühendislik Okulunda yerbilim dalında öğretim görevlisi olan Buden, yüksek öğrenim reformu projesinde yönetici olarak çalıştı. Buden kariyeri her tarafında üstteki seviye ödev aldığı Yüksek Öğrenim Bakanlığında son olarak Dünya Bankası programlarının uygulanması üzerine çalışıyordu.

SAİD, YASAMA VE YÜRÜTME YETKİLERİNİ DEVRALDI

Tunus'ta yeni hükümet Cumhurbaşkanı Kays Said'in 25 Temmuz'da olağanüstü yetkileri elinde topladığı kararlarının peşinde yaşanan davet ve tartışmaların gölgesinde kuruldu.

Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz'da Meclis'in çalışmalarını dondurması ve başbakanı azletmesinden sonradan 22 Eylül'de yetkilerini genişleten yeni kararnameler yayımlamıştı.

Yeni kararnamelerle cumhurbaşkanının yasama ve yürütme yetkisine karşın mucizevi düzenlemeler yapılmış, yasa tekliflerinin anayasaya uygunluğunu denetleyen geçici kurul feshedilmişti.

Said, başbakanı azletmesinden takriben iki ay daha sonra 29 Eylül'de kadın akademisyen Necla Buden Ramazan'ı hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

(AA)

Açıklayıcı bir şekilde Haberin detayları ve genel bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde hemen anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum