'Nükleer enerjiyi yeşil yatırım olarak sınıflama' çağrısı

Avrupa Birliği (AB) üyesi 10 ülke, nükleer enerjinin yeşil yatırım sınıflandırmasında yer almasını istedi.

'Nükleer enerjiyi yeşil yatırım olarak sınıflama' çağrısı
13 Ekim 2021 - 02:39
Avrupa Birliği (AB) üyesi 10 ülke, nükleer enerjinin yeşil yatırım sınıflandırmasında yer almasını istedi.

Elektrik üretimlerinde nükleer santrallerin önemli yer tuttuğu AB üyesi Fransa, Macaristan, Polonya, Finlandiya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Romanya, Slovakya ve Slovenya'nın ilgili bakanları, AB Komisyonu'na iki taraflı imzalı mektup gönderdi.

Mektupta, son dönemde enerji fiyatlarının çoğaltma gösterdiği anımsatılarak, enerjide üçüncü ülkelere bağımlılığı hızla azaltmanın önemine muhabere edildi.

Yenilenebilir kaynakların enerji dönüşümünde kilit rol oynadığı kayıtlı mektupta, "İhtiyaçları tatmin edici ölçüde yerine getirmek için öteki karbonsuz enerji kaynaklarına ihtiyacımız var. Nükleer enerji çok manâlı." ifadeleri kullanıldı.

Mektupta, nükleer enerji kaynaklarının Avrupa'nın karbonsuz elektrik üretiminin takriben yarısını sağladığı anımsatılarak, nükleer sanayinin 60 yıldan uzun süredir Avrupa'da güvenli biçimde etkinlik gösterdiği kaydedildi.

Avrupa'da 14 ülkede 126 nükleer reaktör bulunduğu hatırlatılan mektupta, sektörün eşsiz teknolojilere sahip olduğu, aza ülkeler arasında iş birliğinin artması halinde yakın zamanda çağdaş reaktörlerin inşa edilebileceği belirtildi.

Mektupta, AB üyesi ülkelerin kendi enerji kaynak çeşitlerini belirleyebileceklerine muhabere edilerek, burada nükleer teknolojilerin de adil biçimde değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Nükleer enerjinin Avrupa'da yeşil yatırım derecelendirme çerçevesine dahil edilmesi gerektiği belirtilmiş mektupta, nükleer enerjinin iklim değişimi ile mücadelede etkin, güvenli ve rekabetçi bir kaynak olduğu ifade edildi.

Mektupta ekonominin karbonsuzlaştırılması için enerji üretim ve tüketim kalıplarının değiştirilmesi ve kapsamlı mutasyon yapılması gerektiğine uyarı çekildi.

AB Komisyonu, doğal gaz ve nükleer enerjiyi yeşil yatırımlar kategorisine dahil edip etmemek konusunda henüz karar vermedi.

Komisyonun birkaç ay içinde yeşil yatırımları taşıyan son listesini açıklaması bekleniyor.

AB ülkelerinin elektrik üretiminde nükleer enerjinin payı takriben yüzde 25 seviyesinde bulunuyor.

Açıklayıcı bir şekilde Haberin detayları ve genel bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde hemen anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum