İsrail'de hükümet krizi kaosa dönüşüyor

Dünya Basını Netanyahu’nun iktidarına son verecek sekiz partili koalisyon ilanı İsrail’de kaosa yol açtı. İç İstihbarat Servisi (Şin Bet) Başkanı, koalisyonu hedefleyen tahrikin ‘kişilere zarar verme noktasına ulaşabileceğini söyledi.

İsrail'de hükümet krizi kaosa dönüşüyor
07 Haziran 2021 - 17:19 - Güncelleme: 07 Haziran 2021 - 17:31

İsrail siyasetinde geçen hafta, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun iktidarına son verecek sekiz partili koalisyonun kurulduğunun ilan edilmesiyle artan tansiyon ve kaosun kanlı sertlik olaylarına dönüşebileceği değerlendiriliyor. Önceki gün İsrail İç İstihbarat Servisi (Şin Bet) Başkanı Nadav Argaman’ın kamuoyuna aleni yaptığı uyarma, siyasi suikastlara varacak olayların gerçekleşebileceğini ortaya koydu.


Kassam Tugayları, İsrailli askere ilişik ses kaydı yayımladı!


SUİKAST GİRİŞİMİ UYARISI

Argaman bilhassa toplumsal ağlarda yeni kurulmuş olan koalisyonu hedefleyen şiddet ve tahrikin dozuna dikkati çekerek, kişilere zarar verme noktasına ulaşabileceği uyarısında bulundu. İsrail medyası, Şin Bet Başkanı’nın üzeri kapalı yaptığı açıklamayı, bazı siyasilere yönelik suikast girişimi uyarısı olarak değerlendirdi. Medyada çıkan haberlerde, 1995’te dönemin İsrail Başbakanı İzak Rabin’in hayatını kaybetmesine sebep olan suikast öncesi de eski Şin Bet Başkanı Carmi Gilon’un, ana muhalefet görevini yürütmekte olan Binyamin Netanyahu’ya benzer bir uyarıda bulunduğu açıklandı.


Dikkat çeken araştırma: En güvenilmez ülke ABD


ÖLÜM TEHDİTLERİ GELİYOR

Tehditlerin yalnızca toplumsal medya ile sınırlı kalmadığı, yeni koalisyona yardımcı olan milletvekillerinin posterlerinin yakıldığı veya öldüklerine dair feyk haberlerin paylaşılmış olduğu da aktarıldı. Aşırı sağcı Yahudi gruplar tarafınca ölüm tehditleri alan Yamina Partisi’nin altı milletvekilinden bir kısmının evlerinden dışarı çıkamadığı, Şin Bet’in, sekizli koalisyona son anda yardımcı olan Naftali Bennett’in müdafaasını üstlendiği, tekrar müttefiği Ayeled Shaked’e de Knesset (İsrail Meclisi) tarafından ekstra emniyet sağlandığı açıklandı. Halihazırda Yamina Partisi’nin 6 milletvekilinden 4’üne, aldıkları ölüm tehditleri nedeniyle üst düzey koruma sağlandığı kaydedildi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum