İSPARK, geçen yıl 41 milyon 351 lira zarar açıkladı

Sayıştay'ın 2020 yılına ait raporunda, İSPARK'ın finansal tablosu ve teftiş bulgularına yer verildi.Mali tabloda, İSPARK'ın gelirlerini oluşturan net yurt içi satışları 334 milyon 488 bin 988 lira, etkinlik alacakları 2 milyon 795 bin lira, güvenilmez ticari alacaklar 2 milyon 414 .

İSPARK, geçen yıl 41 milyon 351 lira zarar açıkladı
08 Aralık 2021 - 11:11

Sayıştay'ın 2020 yılına ait raporunda, İSPARK'ın finansal tablosu ve teftiş bulgularına yer verildi.

Mali tabloda, İSPARK'ın gelirlerini oluşturan net yurt içi satışları 334 milyon 488 bin 988 lira, etkinlik alacakları 2 milyon 795 bin lira, güvenilmez ticari alacaklar 2 milyon 414 bin lira, etkinlik borçları 35 milyon 803 bin lira, dönem net zararı ise 41 milyon 351 bin 130 lira olarak açıklandı.

- AİLE ÜYELERİNE ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI

Sayıştay'ın raporunda, İSPARK'ta ödev yapan yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, genel müdür, genel müdür yardımcısı ve bir kısım personel ve bunların aile fertleri için özel sağlık durumu sigortası yaptırılarak poliçe bedellerinin şirket bütçesinden karşılandığı belirtildi.

Raporda, İSPARK'ta çalışan genel müdür ve yardımcısı ile idare heyeti başkan ve üyeleri için özel sağlık sigortası yaptırılabileceği ancak bunlar dışında kalan müdür, hukuk müşaviri, danışman, proje uzmanı, şef kadrolarında bulunanlar için uygulamadan vazgeçilmesi istendi. Hem tüm personelin aile efradı için özel sıhhat sigortası bedelinin şirket kadar karşılanması uygulamasından vazgeçilmesi uyarısında bulunuldu.

Sayıştay raporunda ayrıca İSPARK'ın hesap ve işlemlerinin incelenmesi neticesinde, yöntem ve esaslara tutarsız olarak şirketin, aracısız hizmet alımında bulunduğu saptama edildi.

Raporda bu sebeple şirketin yüzde 18 KDV maliyetine katlandığını belirtilerek, "Ardından KDV hesaplamalarında, mezkur KDV, şirket tarafından tahsil edilen ve devlete ödenecek vergiden indirildiğinden, ödenecek KDV'nin de azalmasına niçin olmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklayıcı bir şekilde Haberin detayları ve genel bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde hemen anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum