İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi kasımda 55,1'e yükseldi

İSO'dan yapılan açıklamaya göre, endekste eşik layık olan 50'nin üzerinde ölçülen bütün rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50'nin altındaki değerler ise bozulmaya sinyâl ediyor.Ekimde 54,7 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, kasımda.

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi kasımda 55,1'e yükseldi
08 Aralık 2021 - 11:10

İSO'dan yapılan açıklamaya göre, endekste eşik layık olan 50'nin üzerinde ölçülen bütün rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50'nin altındaki değerler ise bozulmaya sinyâl ediyor.

Ekimde 54,7 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, kasımda son üç ayın en yüksek düzeyi olan 55,1'e yükseldi. Son veriler, ihracat pazarlarındaki talep koşullarının belirgin bir şekilde iyileştiğine dikkat çekici etti.

Son aylarda kaydedilen yavaşlamaların arkasında kasım ayında bazı Avro Bölgesi ekonomilerinde ekonomik aktivite daha dinç büyüme sergiledi. Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'da üretim artışı ekim ayına kadar ivme kazandı. Türk imalat sanayi sektörünün ikinci büyük ihracat pazarı olan Birleşmiş Krallık'ta imal artış hızı önceki aya tarafından yatay seyrederek enerjik görünümünü korudu. Aynı bir tablo, istek koşullarının bariz bir şekilde iyileşmeye devam ettiği ABD'de de görüldü.

-Orta Doğu'da büyüme eğilimi sürdü

Orta Doğu ülkeleri kasım ayında çoğunlukla artma eğilimini devam ettirdi. Birleşik Arap Emirlikleri'nde üretim Temmuz 2019'dan beri en seri artışı kaydederken Katar'da ise data toplanan takriben beş takvim dönemin en dinç büyümesi gerçekleşti. Suudi Arabistan'da hesaplı aktivite keskin bir şekilde artmayı sürdürdü. Buna karşılık Mısır ve Lübnan'da zayıflık belirtileri devam etti. Bu beş ekonomi birlikte Türk imalat sektörü ihracat pazarının yaklaşık yüzde 6'sını oluşturuyor.

Kovid-19 kısıtlamalarının her tarafta devreye girmesi nedeniyle hizmet sektöründeki istek koşullarının güçsüz seyrettiği Rusya daralma bölgesinde kaldı. Buna karşılık diğer BRIC ülkelerinde yükselme gerçekleşti. Hindistan'da idareli aktivite takriben son 10 yılın en belirgin artışını kaydetti.

Öteki Asya ekonomileri, salgının delta varyantı dalgasının Asya Pasifik Bölgesi'nde yol açtığı daralma döneminin arkasında toparlanmayı sürdürdü. Hong Kong, Japonya, Singapur, Vietnam, Endonezya ve Tayland ekonomilerinde yükselme kaydedildi. öte yandan, ilk olarak Güney Kore ve Tayvan gibi imalat sanayi merkezleri olmak üzere bölgenin öteki kısımlarında miktar zincirlerindeki aksamaların büyümeyi baskıladığına karşın işaretler gözlendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, "Kasım ayında Türk imalatçılarının belli başlı ihracat pazarlarının büyük bir kısmı çoğalma eğilimi gösterdi ve yurt dışına satmak yerine getirmek isteyen firmalar için talep iklimi iyileşmeye devam etti. öte taraftan, Covid-19 salgınında Omikron varyantının ortaya çıkması bu görünüş üzerinde bazı belirsizlikler yaratıyor. Bu gelişmeye yan muhtemel aksaklıklar, miktar zincirlerinde yaşanan sorunların uluslararası ticarette yol açtığı güçlükleri artırılabilir." ifadelerini kullandı.

Açıklayıcı bir şekilde Haberin detayları ve genel bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde hemen anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum