Hem obezite hem hipertansiyon varsa dikkat! Ölümcül OSAS hastası olabilirsiniz

Günümüzde artan obeziteyle beraber kalp hastalıklarının da arttığına dikkati çeken Dr. Öğretim Üyesi Erhan Gönen Hipertansiyonu olan bir obezde geceleri horlama da var ise OSAS hastalığı akla gelmelidir. Dedi.

Hem obezite hem hipertansiyon varsa dikkat! Ölümcül OSAS hastası olabilirsiniz
07 Haziran 2021 - 17:33

Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Erhan Gönen, günümüzün önde gelen esenlik sorunlarından bir tanesi olan aşırı kiloluluğun kalbe etkisine dikkati çekerek ikazlarda bulundu. Gönen: “Obez hastalarda hipertansiyon daha sık görülür. Hipertansiyonu olan bir obezde geceleri horlama da varsa OSAS hastalığı akla gelmelidir. Obezite ile birlikte olan insülin direnci, kolesterol yüksekliği, damar duvarı hücrelerinin fonksiyon bozukluğu şeklinde patolojik durumlar da eklenince kalp hastalığı riski bir fazlaca yükselir” dedi.

Tiroid hastalığının bir oldukca emaresi olabilir!

Obezite sigara ve alkol kadar önemli bir risk faktörü

Dr. Öğr. Üyesi Gönen, son dönemde yapılan çalışmalarda obezitenin sigara ve alkol kadar önemli bir risk faktörü olduğunu dile getiren Gönen, “Obezitenin kalp üstüne pek çok yan etkisi vardır. Bunlar mekanizmalarına nazaran direkt ve indirekt etkisinde bırakır olabilir. En basit olarak kalp daha oldukça büyük bir vücut kitlesine kan pompalamak zorundadır ve bu kalbin iş yükünü arttırır. Kalp artan bu iş yüküne boyutlarını artırarak yanıt verir ve bu fonksiyonların bozulmasının başlangıç noktasıdır. Obezite ile birlikte olan insülin direnci, kolesterol yüksekliği, damar duvarı hücrelerinin fonksiyon bozukluğu gibi patolojik durumlar da tabloya eklenince kalp hastalığı riski bir fazlaca yükselir. Obez hastaların düzgüsel kilogramdaki bireyler için tasarlanan tanı cihazlarına uygun olmaması, testleri değerlendirmede obez hastalarda karşılaşılan güçlükler ve hastaların hareketsiz olması da kalp hastalığı riskini artırır” ifadelerini kullandı.

Şikayetler fazla kilogramya bağlandığında tanı gecikiyor

Obezlerde görülen kalp hastalıkları hakkındaki açıklamalar yapan Gönen şu ifadeleri kullandı: “Fazla kilogramlu bireylerde risk faktörlerinin zemininde koroner arter hastalığı en korkulan kalple alakalı problemdir. Hastalar risk altında olduğu bilinmiş olduğu halde tanım ettikleri göğüs ağrısı, nefes darlığı benzer biçimde şikayetleri fazla kilogramlarına bağlanıp tanı gecikebilir. Tanı konan hastalarda yapılan işlemlerde komplikasyon gelişme oranı obez hastalarda daha yüksektir. Kalbin kötü şekillenmesi sonucunda kalp yetmezliği tablosu gelişebilir. Obez hastalarda hipertansiyon da daha sık görülür. Ve uygun olmayan ölçüm aletlerinin kullanımı kararı tedavi etkinliğini değerlendirmek de daha güçtür. Hipertansiyonu olan obez bir hastada geceleri horlama da var ise uykuda solunum durması ile seyreden obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) hastalığı akla gelmelidir. Aynı kalp damarları benzer biçimde beyne ve bacaklara giden damarlarda da daralma söz mevzusu olabilir. Gene ritim sorunlarının görülme olasılığı da obez hastalar da daha fazladır.”

Uyurken dişlerinizi sıkıyorsanız dikkat!


Obezite cerrahisi riskleri ciddi oranda azaltıyor

Dr. Öğr. Üyesi Gönen, obezite cerrahisinin kalp sağlığını nasıl etkilediğine ilişik de bilgiler vererek, ”Öncelikle yanlış bilinenin tam bilakis bu ameliyatların amacı estetik kaygılar değildir. Hem Amerikan aynı zamanda Avrupa tedavi kılavuzları belli şartlar ortaya çıktığı vakit bu ameliyatların yapılmasını öneriyor. Ameliyat olmuş ve ömür biçimi değişikliklerine uymuş hastalarda birinci seneden itibaren kalpteki fena şekillenmede düzelme olduğu, kasılma ve gevşeme fonksiyonlarının normalleşmeye başladığı izlendi. Kalp krizi görülme oranında düşme ve kan basıncı kontrolünün kolaylaştığı bir oldukça çalışmada teyit edildi. OSAS hastalarının semptomlarının kontrol altında tutulması kolaylaştı. Tüm bu tarz şeyleri toparladığımızda bu operasyonların kalp rahatsızlıkları hakkında riskleri mühim oranda düşürdüğünü söyleyebiliriz” diye konuştu.

Doğru değerlendirilirse ameliyat kalp krizini tetiklemez

Genel kanının tam tersine obezite ameliyatlarının kalp krizini tetiklemediğine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Gönen “Bu oldukca genel bir anlatım ve bu şekilde kullanımı yanlış olur. Öncelikle kolay bir göz ameliyatında dahi düşük de olsa kalp rahatsızlığı yaşama riski vardır. Burada mühim olan elde edeceğimiz faydanın girdiğimiz riske nazaran oldukca daha çok olmasıdır. Bu yüzden şahıs bazlı değerlendirme yapmalı ve hastanın taşıdığı riskleri doğru bir şekilde yöneterek operasyona gitmeliyiz. Bu yalnızca aşırı kiloluluk cerrahisi için değil bütün operasyonlar için geçerlidir. Herhangi ek bir risk faktörü taşımayan, ameliyat öncesi yapılan testlerde kötü sonuçları olmayan bir hastanın kalp açısından riski düşüktür. Obezite ameliyatları özelinde böyle bir risk artışı ama öteki karın içi ameliyatlar kadardır, bu operasyonlara has bir risk artışı yoktur. Ancak ameliyat sonrası dönemde aynı normal insanoğlu şeklinde şahıs yaşam seçimi değişikliklerine uymaz, hekim önerilerini dikkate almazsa naturel olarak riski artar” dedi.

Baş ağrısı deyip geçmeyin! Daha ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir

Sigaradan, ilaç ve gıda desteklerinden uzak durun

Dr. Öğr. Üyesi Gönen, kalp sağlığı için dikkat edilmesi gerekli olan hususları şu halde sıraladı: “Hayatımızdaki değiştirilebilir risk faktörleri ile mücadele etmek ilk yerine getirmemiz lüzumlu olan ve en etkin olan korunma yoludur. Nedir değiştirilebilir risk faktörleri? Yaşımızı, cinsiyetimizi ve genetik olarak yatkınlığımızı değiştiremeyiz. Ama daha fazla hareket edebilir, sigarayı bırakabilir, rejim yaparak kilo kaybı ve kolesterol değerlerinde düşme yaşayabiliriz. Bilimsel kanıtı olmayan deva ve gıda yardımlarını kullanmamalı hele hele bu tarz şeyleri doktorumuzun önerilmiş olduğu tedaviye tercih etmemeliyiz.” dedi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum