Gerilim had safhada! YPG, DEAŞ'la Peşmerge'yi vuruyor

ABD'nin desteklediği, HDP'nin sırtını dayadığı terör örgütü YPG, para karşılığı bağımsızlık bıraktığı DEAŞ'lı militanları Irak'ın kuzeyindeki Kürtler'in üstüne saldı.Irak Kürt Yöresel Yönetimi (IKBY) ile Irak merkezi yönetimi arasında münakaşacı olan bölgeler.

Gerilim had safhada! YPG, DEAŞ'la Peşmerge'yi vuruyor
08 Aralık 2021 - 11:10

ABD'nin desteklediği, HDP'nin sırtını dayadığı terör örgütü YPG, para karşılığı bağımsızlık bıraktığı DEAŞ'lı militanları Irak'ın kuzeyindeki Kürtler'in üstüne saldı.

Irak Kürt Yöresel Yönetimi (IKBY) ile Irak merkezi yönetimi arasında münakaşacı olan bölgelerde 28 Kasım'ndan bu yanlamasına pusu ve saldırılarda öldürülen 30'ya yakın Peşmerge'yle ilgili çarpıcı bir tanımlama geldi.

Musul, Kerkük, Selahaddin gibi bölgelerde tekrar etkin duruma geçen terör örgütü DEAŞ mensuplarına geçtiğimiz haftalarda Suriye'deki hapishanelerden salınan örgüt elemanlarının da katıldığı öne sürüldü.

IKBY'nin silahlı gücü Peşmerge komutanlarından biri ismini vermeden Independent Türkçe'ye yaptığı açıklamada Erbil ve Bağdat arasındaki anlaşmazlıktan doğan otorite boşluğunu kullanarak suikastleri düzenleyen DEAŞ'lıların bir kısımını bu grupların oluşturduğunu belirtti.

Terör örgütü YPG/PKK, Suriye'nin kuzeyinde hakimiyetindeki hapishanelerden yüzlerce DEAŞ'lıyı para karşılığı serbest bırakmıştı.

SEBEP SİNCAR ANLAŞMASI

Sincar Ezidi Meclisi kurucularından Haydar Şeşo, "Sincar anlaşması uyarınca tartışmalı bölgelere Peşmerge ile Irak ordusundan oluşan iki taraflı güçler konuşlanacak, hukuki olmayan bütün silahlı güçler bölgeyi terk edecekti. Anlaşmanın uygulanmaması DEAŞ'a bölge açıyor, teröristler bunu fırsat bilip Peşmerge güçleri, Kürt köyleri ve sivil halka saldırıyor" dedi.

Sincar anlaşması gereği bölgeden ayrıntılarıyla çıkmak zorunda olan YPG'nin, tekrar bölgede yasaklı duruma gelen Haşdi Şabi güçleri ile rahat ortaklık kurduğu öne sürülmüştü.

BASRA'DA BOMBALI SALDIRI

Irak'ın Basra kentindeki Cumhuri Devlet Hastanesi yakınlarında park halinde bulunan bomba yüklü bir vasıta patladı. 4 kişi hayatını kaybetti, 4 birey de yaralandı. Saldırıyı DEAŞ'ın düzenlediği sanılıyor. Basra Valisi, 3 jurnal ağlama bildiri edildiğini duyurdu. Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı kınayarak halka ve hükumete başsağlığı diledi.

Açıklayıcı bir şekilde Haberin detayları ve genel bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde hemen anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum