Edirne'nin 8 köyünde 'mavi dil' karantinası

Edirne'nin bir köyünde besiciler, küçükbaş ve büyükbaşlardan kan emen sineklerden bulaştığı belirli viral enfeksiyöz hastalık olan 'mavi dil' hastalığının görülmesi üzerine durumu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'ne bildirdi.

Edirne'nin 8 köyünde 'mavi dil' karantinası
24 Eylül 2021 - 23:47

Edirne'nin bir köyünde besiciler, küçükbaş ve büyükbaşlardan kan emen sineklerden bulaştığı belirli viral enfeksiyöz hastalık olan 'mavi dil' hastalığının görülmesi üzerine durumu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'ne bildirdi. Ekipler, hayvanlardan örnekler aldıktan sonra aşı ve tedavi çalışmasına başladı. Araştırmalar devam ederken, 'mavi dil' hastalığı belirlenen köyler ile birlikte çevredeki 10 kilometrelik alan içinde yer alan 8 köyde karantina başlatıldı. Karantina ekim ayı sonuna kadar devam edecek. Keza, Üyüklütatar, Azatlı, Orhaniye, Abalar, Karakasım, Elçili, Doyran, Tayakadın köylerine de hayvan antre çıkışlar durduruldu. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, hastalığın zaman zaman hayvanlar üstünde görüldüğünü belirterek, yoklama altına alındığını açıkladı.

'TEHLİKELİ BİR HASTALIK'

Tayakadın köyünde hayvancılıkla uğraşan Mehmet Avula, kendi hayvanlarında rahatsızlık olmadığını ama Karakasım ve Orhaniye köyünde vakaların olduğunu duyduklarını söyledi. Avula, "Şu an bizim köyümüzde bir şey değil lakin Karakasım ve Orhaniye'ye doğru varmış her hâlükarda. Aşı vurduracağız. Bizim köyümüzde şu lahza duyulmadı bu vaka. Yakın olduğu için biz de karantinaya girmiş olduk. Hayvan pazarımız da kapatıldı. Bu tehlikeli bir rahatsızlık. Her yıl koyunlarıma aşı vurduruyorum ben de. Şap aşısı vurduruyoruz. Tedbirleri almak gerekiyor. Almadığınız zaman tehlike yaratıyor" dedi.

'ZAMANINDA AŞILAMA ÖNEMLİ'

Aşılamanın zamanında olmasının önemine değinen Avula, "Bundan birkaç yıl önce çiçek hastalığına yakalandı koyunlarım ve kuzularım, bayağı kayıp verdik. O vakit da yaşamıştık. O nedenle aşılamaların vaktinde yapılması gerekiyor. Başlıca sineklerden bulaştığı söyleniyor bu hastalığın. Sinek de zaten bu sene fazla vardı. Sahalarımız da çeltik olduğu için sinek çok oluyor ve bu hastalık bulaşıyor. Vaktinde aşı yapıldığı süre hastalıktan korunmuş oluyor hayvanlarımız" diye konuştu. 

'GÜNÜ GÜNÜNE TAKİP EDİYORUZ'

Besicilikle uğraşan Mehmet Karagül de her yıl hayvanlarının aşılarını yaptırdığını belirtti. Karagül, "Orhaniye köyünde olduğunu duyduk hastalığın. Bizde şu asıl kadar yok çok şükür. Biz her sene şap aşısını yaptırıyoruz hayvanlarımızın, tedbir almaya çalışıyoruz. Günü gününe hep takip ediyoruz. Natürel köyler birbirine fazla yakın olduğu için bizi de karantinaya aldılar. Gerçekten bizde bir şey yok ama tümü tedbir amaçlı" biçiminde konuştu.

Açıklayıcı bir şekilde Haberin detayları ve genel bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde hemen anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum