Dolar, 9 TL'yi gördü

Merkez Bankası'nın faiz indiriminin gerisinde tarihi rekor seviyelerine yükselen dolar/TL, bugün akşam saatlerinde bir rekor daha kırarak 9,0013 seviyesini gördü Dolar/TL, yeni haftaya yükselişine devam ederek başladı.

Dolar, 9 TL'yi gördü
13 Ekim 2021 - 02:39
Merkez Bankası'nın faiz indiriminin gerisinde tarihi rekor seviyelerine yükselen dolar/TL, bugün akşam saatlerinde bir rekor daha kırarak 9,0013 seviyesini gördü

Dolar/TL, yeni haftaya yükselişine devam ederek başladı. Gün içerisinde bir ara kayıplarını geri alan dolar/TL, uluslararası düşük hacimli işlemlerde dolar/TL 9 liranın üstüne çıktı.

TL'deki cılız görünümde; küresel piyasalarda doların güçlenmesinin yanı sıra iç dinamiklerin de etkisi bulunuyor. 

Bu sabahleyin açıklanan ağustos ayı cari şlemler dengesi, turizm gelirleri ve dinç ihracat verilerine yan olarak hafif açık beklentisine karşın 528 milyon dolar artı verdi. Cari denge verisi sonrasında kur, 8,92 ’ye kadar geri çekildi.

Sonrasında Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ’nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki açıklamaları takip edildi.  Sunum sonrası milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, faiz indirimi sürecinde TL ’nin bedel kaybını yalnızca faiz indirimi ile ilişkilendirmenin içten olmadığını dile getirerek “Sürpriz bir indirim yapmadığımızı fazla net söyleyebiliriz. Ağustos-eylül gibi faiz indirme yol haritamızı belirtmiştik. Merkez Bankası ’nın görevlerini ihmal etmesi ya da başkaca karar alması laf konusu yok” diye konuştu.

Türk Lirası gün içi kazançlarını geri aldı ve dolar/TL'de istikamet tekrar yukarı döndü. Dolar/TL, milletlerarası düşük hacimli işlemlerde 9 seviyesinin üzerine çıktı.

Dolar/TL saat 19:45 itibariyle 9,0120 seviyesinde yer aldı. Euro/TL ise 10,4275 seviyelerinde operasyon gördü.

Açıklayıcı bir şekilde Haberin detayları ve genel bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde hemen anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum