Busenazlar boksa ilgiyi artırdı

Kadın Boks Ulusal Takımı Kaptanı Şennur Demir, "Öğretmenlik yaptığım okuldaki veliler, 'Benim kızım da boks yapabilir mi?' diye soruyor.

Busenazlar boksa ilgiyi artırdı
13 Ekim 2021 - 02:41
Kadın Boks Ulusal Takımı Kaptanı Şennur Demir, "Öğretmenlik yaptığım okuldaki veliler, 'Benim kızım da boks yapabilir mi?' diye soruyor. Busenazların yaptığı derecelerden sonradan bu bakış açısı değişti" dedi.

ANKARA- Bayan Boks Ulusal Takımı Kaptanı Şennur Demir, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Busenaz Sürmeneli ile altın, Buse Naz Çakıroğlu ile de gümüş madalya kazanmanın kadın boksuna ilgiyi artırdığını belirtti. Dünya ikinciliği ve Avrupa üçüncülüğü bulunan 39 yaşındaki milli boksör Şennur Demir, aralıkta İstanbul'da düzenlenecek Kadınlar Dünya Boks Şampiyonası'yla ilgili açıklamalarda bulundu.

Spor kariyerinin son dönemlerine yaklaştığını belirten Şennur Demir, ilerleyen günlerde şampiyona için hazırlıklarını sürdüreceklerini söyledi.

Trabzon kampının gerisinde yüksek rakımlı güç kampı için Erzurum'a gideceklerini dile getiren deneyimli boksör, "Çalışarak hedeflerimize ulaşmaya çalışacağız. İnşallah orada dünya şampiyonu olup spor hayatımı noktalamayı düşünüyorum." diye konuştu.

"BEN DE TAKIM KAPTANI OLARAK TOKYO'DA YER OLMAK İSTERDİM"

Şennur Demir, Türkiye'nin 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda boks branşında 3 sıklette temsilcilik edildiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Bu şart, kadınlar boks tarihinde büyük bir başarı. Üç sıkletten ikisinde bir altın, bir gümüş madalya kazandık. Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu madalyaları kazanabilmek için çok emek verdi. Ben de ekip kaptanı olarak Tokyo'da yer olmak, kariyerimi olimpiyatla taçlandırmak isterdim. Olimpiyatlara bulunma için +81 kilodan 75 kiloya düştüm. Bu kiloya da adapte olamadım. Rakiplerim benden daha seriydi. Eylül ayında Zonguldak'ta yapılan Türkiye Kadınlar Boks Şampiyonası'nda +81 kiloda çaba ettim ve şampiyon oldum. Eski kilomda sanırım daha mutluyum (gülüyor). Kadınlar Dünya Boks Şampiyonası'nda da yine +81 kiloda mücadele edeceğim. İnşallah altın madalya alarak ülkemi onore ederim."

“BOKSTA KADINLAR ERKEKLERDEN DAHA BAŞARILI"

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda Busenaz Sürmeneli ile altın, Buse Naz Çakıroğlu ile de gümüş madalya kazanmanın bayan boksuna ilgiyi artırdığını vurgulayan Şennur Demir, şu ifadeleri kullandı:

"Benim öğretmenlik yaptığım okuldaki veliler, 'Benim kızım da boks yapabilir mi?' diye soruyor. Bunu duymak aslında övünç verici. Önceleri 'Boks erkek sporu, kızlar yapamaz.' deniyordu. Busenazların yaptığı derecelerden daha sonra bu perspektif değişti. Hemen aileler, 'Benim kızımdan da boksör olur mu, sporcu olur mu?' diye soruyor. Boks bundan böyle keza erkek ayrıca kadınların yapabildiği bir spor oldu. Kadınlarımız hoş sonuçlar aldıkça boks bütün ülkeye yayıldı. İstatistiğe baktığımız vakit boksta kadınlar erkeklerden daha başarılı. Kadınlar daha disiplinli çalışıyor, işimize daha dikkatle yaklaşıyoruz. Sanırım biz daha iyi dövüyoruz (gülüyor). Erkekler de bu başarıyı temin etmek için ellerinden geleni yapıyor."

(AA)

Açıklayıcı bir şekilde Haberin detayları ve genel bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde hemen anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum