Bilgin: Düşük gelirli işçileri korumak mecburiyetindeyiz

Vedat Bilgin bir meslek uygun çalışanlar aralarında ödenti farkının, ülkenin yaşadığı kazanç dağılımı sorunlarından daha ayrı bir düzeydeyse orada iş barışının olmayacağını belirterek “Önce düşük gelirli işçileri korumak mecburiyetindeyiz, ondan sonra yüzdelik za.

Bilgin: Düşük gelirli işçileri korumak mecburiyetindeyiz
13 Ekim 2021 - 02:39
Vedat Bilgin bir meslek uygun çalışanlar aralarında ödenti farkının, ülkenin yaşadığı kazanç dağılımı sorunlarından daha ayrı bir düzeydeyse orada iş barışının olmayacağını belirterek “Önce düşük gelirli işçileri korumak mecburiyetindeyiz, ondan sonra yüzdelik zammı tartışabiliriz ve konuşabiliriz” dedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, Afyonkarahisar'da bir termal otelde düzenlenen 'Türk-İş'in Yöresel Şube Başkanları ve İl Temsilcileri Semineri'nde enflasyon ile emekçi ücretlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kamuda düşük ücretli işçilere en yüksek zammı gerçekleştirdiklerini söyleyen Bilgin, "Bir iş uygun çalışanlar arasında ödenti farkı ülkenin yaşadığı gelir dağılımı sorunlarından daha farklı bir düzeydeyse, daha göze batan bir düzeydeyse orada iş barışı olmaz. Yani bir yerde asgari ücretle çalışıyor, orada işçiler arasındaki fark, uzaklık, makas açılmışsa orada meslek barışı olmaz. Önce düşük gelirli işçileri gözetmek mecburiyetindeyiz, ondan sonradan yüzdelik zammı tartışabiliriz ve konuşabiliriz. Onun için biz en düşük ücret bölge işçilerimize seyyanen 400 liranın üzerinde bir zam yaparak, onları 4000 liraya çektik ondan sonra da yüzdelik zammı konuştuk, bunu da gerçekleştirdik. Bu Türk halk alıştırma hayatında halk işçileri açısından sadece bir ücret artışı değil bir sosyal dengenin kurulması açısından da önemli bir adımdır." diye konuştu.

"TÜRKİYE ENFLASYONLA İLGİLİ SORUNLARI AŞACAK BİR ÜLKEDİR"

Dünyada bir enflasyon eğilimi olduğunu belirten Bilgin, şunları söyledi: "Günümüzde enflasyon, yaşam pahalılığı ortaya çıkmaktadır. Elbette Türkiye bu süreci bu enflasyonla ilgili sorunları aşacak bir ülkedir. Yapılacak düzenlemelerle, keza bizim uyguladığımız sosyal politikalarla ayrıca uygulayacağımız sosyal politikalarla bunun zararlarını en az düzeye indirecek, aynı zamanda kısa vadede ekonomi politikalarıyla enflasyonun özellikle bakımlı gelirlilere yansıyan yönünü bertaraf edeceğiz, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye ne bağımsızlığından imtiyaz verecektir ne sosyal politikasından imtiyaz verecektir ne de sıcacık gelirlisini, çalışanlarını emekçilerini enflasyona mağlup edecektir. Enflasyon üzerinde bir gelir dağılımını düzenleyecek sosyal politika hedefinden asla uzaklaşmayacağız."

Önümüzdeki dönem asgari ücret görüşmelerinin başlayacağını da kaydeden Alim, bu görüşmenin tüm sosyal alanları düzenleyeceğini vurguladı.

Açıklayıcı bir şekilde Haberin detayları ve genel bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde hemen anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum