2021 yılının ilk 4 ayında ihracat yüzde 12,8 arttı

Ekonomi Haberleri - Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Dış ticaret Verileri baz alınarak Agrimetre tarafınca hazırlanan TGDF Dijital Veri Paneli’ne bakılırsa 2021 yılının ilk 4 ayında ziraat, besin ve içecek sektörü 7 milyar dolar ihracat, 5,8 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi. 2021’nin ilk 4 ayında sektörün en iyisi.

2021 yılının ilk 4 ayında ihracat yüzde 12,8 arttı
07 Haziran 2021 - 10:04

Türkiye besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, ihracat ve ithalat rakamlarını değerlendirerek, besin sektöründeki son duruma yönelik informasyon verdi. İhracat sayılarının kötü olmadığını vurgulayan Menlik, “ama daha iyisi olabilir. Pandeminin tesirini göz ardı edemeyiz. Navlun ücretlerinde büyük bir artış var. Konteyner bulunamıyor, üyelerimle yaptığımız değerlendirmelerde ihracatın lojistik ayağında sıkıntı yaşadıklarını söylüyor” diye konuştu.


“İNSANLARI ALTERNATİF YAĞLARA YÖNLENDİRELİM”

Katma kıymetli ihracata odaklanmak gerektiğini belirten Menlik, “Ayçiçeği üretiminde kendimize yetemiyoruz. Türkiye’nin nüfusu 90 milyona dayandı. Çekirdek üretiminde istenilen seviyeyi yakalayamadık. İnsanlar henüz kanola yağı benzer biçimde alternatifleri benimsemedi. Bu yağlar aynı şekilde leziz ve ülkemizin iklimi üretimine elverişlidir. Ekim yapılması için daha çok yatırıma ihtiyacımız var. Tüketicileri, alternatif yağlara yönelmeleri için teşvik etmeliyiz. Yaş sebze ve meyvedeki ihracat artış oranı çok kıymetlidir. Türkiye, bölgenin en büyük tarım ülkesi, gezgin pandemi sebebiyle ülkemize gelmedi ama hepimiz sebze ve meyveyi onlara yolladık. Daha katma değerli ihracat odaklanmalıyız. İşlenmiş, bitmiş ürünleri ihraç etmek için çalışmalıyız” ifadelerini kullandı. ÇİN yığın YAPIYOR 2021 seneninın ilk 6 ayında besin sektörünün her şeye rağmen iyi gittiğini belirten Menlik, “İhracat yüz güldürüyor.  Dünya genelinde pandemiyle fiyat ve fiyatla ilgili problemler büyüdü. Emtia fiyatlarında keskin dalgalanmalar var. Çin, küresel tedarik zinciri alternatifi arayışı içinde, yığın yapıyor. Yaşanan gelişmeleri bilmek ve tedbir almak gerekiyor. Besin sektörü yoğun çaba içinde, markalaşmak adına büyük adımlar atılıyor. Bu yıl, 2020 seneninın sonunda yakaladığımız performansın gerisinde kalacağımızı düşünmüyorum çünkü çok emek veriliyor” dedi.

TARIM ÜSTÜ AÇIK FABRİKADIR

Hammadde tedarikinde ciddi bir problem yaşamadıklarına dikkat çeken Menlik, tarım üstü açık fabrikadır, her vakit hammadde tedarikinde mesele yaşanabilir. Ürünleri dolu vurur aniden hedeflediğiniz toplam ürün miktarı elinizden gider. Pandemide gıdanın iç tüketimine yetmesi noktasında majör bir sorun yaşamadık. Tarımın risklerini bertaraf edecek her türlü tedbiri almamız lazım. Koruma, kaliteyi iyileştirme, geliştirme adına birincil üretim dediğimiz mekanizasyon yatırımı başta geliyor” diye mevzuştu.


NİSAN AYINDA İHRACATTA BÜYÜK ARTIŞ

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan dış tecim verileri baz alınarak Agrimetre tarafından hazırlanan TGDF Dijital Veri Paneli’ne gore 2021 seneninın ilk 4 ayında tarım, besin ve içecek sektörünün verileri ise şöyle: Aylık bazda bakıldığında Nisan 2021’de ihracat, önceki senenin aynı ayına nazaran yüzde 25 artarak 1,8 milyar dolar, aylık ithalat yüzde 7,6 artarak 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aylık ihracattaki bu büyük artış dikkat çekse de geçtiğimiz yıl pandeminin küresel tesirinin hissedildiği ilk dönemde ihracatın keskin düşmesi bu oranın yüksek çıkmasında etkili oldu. Nisan ayında; 2021’in ilk aylarında belirgin biçimde artan ithalatın hız kesmesi de bir öteki önemli nokta oldu. Son olarak mart ayında ithalat, önceki yılın aynı ayına nazaran yüzde 41,5 artış göstermişti. Dış ticaret dengesi 2021’in başından beri geçtiğimiz senenin gerisinde 2021 yılının başından bu yana ithalattaki bu önemli artış dış tecim dengesine de negatif yansıdı. DIŞ TİCARETTE EN

YÜKSEK HACİMLİ ÜRÜNLER

2021’nin ilk 4 ayında ihracatta öne çıkan ürünler sırası ile fındık içi, un ve makarna olurken bu ürünler toplam ihracatın ortalama yüzde 13,9’unu oluşturdu. Aynı dönemde maksimum ithal edilen ürünler ise sırayla buğday, ham ayçiçeği yağı ve soya fasulyesi oldu. Bu 3 ürün, toplam ithalatın yaklaşık yüzde 24,7’sini, 4’te 1’inden fazlasını oluşturdu.


EN ÇOK İHRACAT yapan SEKTÖRLER

2021’in ilk 4 ayına ilişkin dış ticaret verileri sektörlere gore incelendiğinde sert kabuklu meyveler, şeker ve şekerli mamuller, yaş meyve, bitkisel yağ ve sebze sektörleri en çok ihracat icra eden sektörler olarak sıralandı. Toplam ihracatın yüzde 42,8’i bu 5 sektör tarafınca gerçekleştirildi. Aynı dönemde hayvan yemi, bitkisel yağ, un, nişasta ve kakao-çikolata sektörleri ise maksimum ithalat meydana getiren sektörler olarak sıralandı. Toplam ithalatın yüzde 69,7’si, kısaca 3’te 2’sinden fazlası bu 5 sektör tarafınca gerçekleştirildi. Bu oranın yüksek olması, ithalatın azca sayıda sektörde yoğunlaştığını gösterdi. Tek başına Hayvan Yemi Sektörü, 2021’in ilk 4 ayında 1,4 milyar dolara yakın hacim ile toplam ithalatın yüzde 23,8’ini, şu demek oluyor ki neredeyse 4’te 1’ini oluşturdu.


İHRACATIN ARTTIĞI VE AZALDIĞI SEKTÖRLER

2021 yılının ilk 4 ayında önceki senenin aynı dönemine gore ihracatını kıymet olarak en fazlaca arttıran sektörler şeker ve şekerli mamuller sektörü, yaş meyve sektörü, bitkisel yağ sektörü, sebze sektörü ve balıkçılık-su ürünleri sektörü oldu. Yılın ilk aylarına göre mart ve nisan aylarında sert kabuklu meyveler sektörü ihracat artış hızı yavaşladı. Aynı dönemde ihracatın maksimum gerilediği sektörler ise tütün ve mamulleri sektörü, makarna sektörü, kuru meyve/sebze sektörü, un sektörü ve baklagil sektörü oldu. İthalatın en çok düştüğü sektörler makarna, şeker ve şekerli mamuller, canlı hayvan ticareti, baklagil sektörü ve süt-süt ürünleri sektörü oldu.


DIŞ TİCARETTE ÖNE ÇIKAN ÜLKELER

2021’in ilk 4 ayında dış ticaret verileri ülkeler bazında incelendiğinde maksimum ihracat meydana getirilen üç ülke 804 milyon dolar ile Irak, 537 milyon dolar ile Almanya ve 455 milyon dolar ile Rusya şeklinde sıralandı. Bu 3 ülkeye yapılan ihracat, toplam ihracatımızın yüzde 25,7’sini oluşturdu. Ülkelere göre maksimum ihraç ettiğimiz ürünler Irak için un, tavuk eti, gofret ve waffle; Almanya için ambalajlı fındık, fındık içi ve fındık püresi; Rusya içinse mandalina, alabalık ve domates oldu. Rusya’dan yapılan ithalatta öne çıkan ürünler buğday, ham ayçiçeği yağı ve dane mısır; Brezilya’dan yapılan ithalatta soya fasulyesi, kahve, tütün; Ukrayna’dan meydana getirilen ithalatta dane mısır, soya fasulyesi, buğday kepeği oldu.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum